Ayın Tiyatro Sanatçısı


Engin Benli

İzmir"de dünyaya gelen başarılı oyuncu, lise eğitiminden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı"nda tiyatro üzerine eğitim aldı. Eğitimleri bittikten sonra ilk kez Büyük Buluşma isimli dizide canlandırdığı rollerle kamera karşısına geçti. Ardından pek çok dizi ve filmde yer alan başarılı oyuncu günümüzde Poyraz Karayel isimli dizide Zafer karakterini canlandırmaktadır. Başarılı oyuncu evli ve bir çocuk babasıdır. 

Başarılı oyuncu Engin Benli, 2006"da Polis isimli filmde Volkan karakterini canlandırdı. Film, İstanbul"un en önemli mafya liderlerinden birine büyük bir darbe indiren Musa Rami isimli bir komiserin ailesinin tehlikeye girmesini ve bir anda aşık olmasını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Haluk Bilginer, Özgü Namal, Emre Karayel, Ragıp Savaş ve Sermiyan Midyat yer aldı.

Engin Benli 2010"da ise Kanıt isimli dizide Orhan karakterini canlandırdı. Dizi, işlenen cinayetler ve sonrasında yapılan araştırma işleminde nelerin yapıldığı, nelerle karşılaşıldığını anlatılıyor. Dizinin başrollerinde ise Engin Benli, Sevil Atasoy, Sera Tokdemir ve Deniz Celiloğlu yer aldı. 2010"da Kırık Midyeler isimli filmde Cevat karakterini canlandırdı. Film, midye satarak Almanya"ya gitmeye çalışan Hakim ve Faysal isimli iki çocuğun, farkında olmadan organ mafyası için çalışmaya başlamasını anlatıyor. Filmin başrollerinde Uğur Barış Mehmetoğlu, Seydo Çelik, Selma Alispahic, Engim Benli ve İpek Kizilörs yer aldı. 

Başarılı oyuncu Engin Benli, 2015"te Poyraz Karayel isimli dizide Zafer karakterini canlandırdı. Dizi, yıllarca yanlış tanıdığı için öfkeli olduğu bir adamın gerçek yüzünü görünce onun için çalışmaya başlayan Poyraz isimli bir adamın yaşadıkların anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu ve Musa Uzunlar yer aldı. Engin Benli 2016"da  Muhteşem Yüzyıl dizisinde Sinan Paşa rolüne hayat verdi.

Engin Benli, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları"nın, yeni sezonda tiyatro severler ile buluşan ve SDKM"de  sahnelenen “Keşanlı Ali Destanı” oyuncularındandır.

Yer Aldığı Dizi ve Filmleri

Muhteşem Yüzyıl- 2016

Poyraz Karayel-2014

 Her Sevda Bir Veda - 2014

 Gölgedekiler -2014

 Bi Küçük Eylül Meselesi-2014

 Kırık Midyeler-2010

Kanıt-2010

 Gazi - 2008

 Ulak -2007

Kurtlar Vadisi Pusu -2015

 Polis -2006

Arka Sokaklar -2009

Büyük Buluşma -2004