Kulüpler

KULÜP ADLARI VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ

MAGIC MATH KULÜBÜ: PINAR GÜNAYDIN

MATORIGAMI KULÜBÜ: ELİF AKIN

BASKETBOL KULÜBÜ: ALPER SERİM

FUTBOL KULÜBÜ:FIRAT ÇAKMAK

WE PROJECT KULÜBÜ:FİLİZ BARIK

TÜRK EL SANATLAR KULÜBÜ: BAŞAK TURGUT

GİTAR KULÜBÜ: BERK YAYMAN

ŞİŞE CAM TASARIM KULÜBÜ: ASUMAN ÖLGEN

MATERYAL TASARIM KULÜBÜ:SEMA ANÇEL

VOLEYBOL KULÜBÜ: EBRU YÜCEL

DESTINATION IMAGINATION KULÜBÜ: MAHMUT GÜVENEK- EBRU ÖNER


MAGIC MATH KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Pınar Günaydın

Günümüzde her birey bir takımın parçası olmaktadır. Bu yüzden temel eğitim sürecinde takım üyesi olmanın gerekleri öğretilmektedir.

Bilişsel gelişim metotlarından biri olan zeka oyunlarımız ile danışanın, takımın bir parçası olmanın öneminin yanında tek ve birey olarak duyuşsal gelişimine de katkıda bulunmaktayız. Adım adım ilerleyen akıl oyunlarımız ile materyal destekli eğitimlerimizde, kişiye her alanda yardımcı olacak şekilde akıl yürütme becerilerini geliştirerek,  zihinsel gelişimini hayat hedeflerini belirlemede yardımcı olmalarına danışman oluyoruz.  Bireyler her basamakta başarıya yaklaştıklarını görürken bunu sosyal yaşamlarına adapte edebiliyor ve empati yetilerini daha objektif kullanarak daha sabırlı sorumluluk sahibi olmaları yolunda büyük adım atmış oluyorlar. 

Zeka oyunları dünya çapında bir iletişim aracı olarak da kullanılmaktadır. Bu iletişime Seymen Koleji olarak katkıda bulunacağız ve başarı elde etmek adına kulübümüz ile uluslararası yarışmalara katılım göstereceğiz ve ev sahipliği yapacağız.

MATORİGAMİ KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Elif AKIN 

Origami, japoncaori(katlama) ve gami(kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş katlanmış kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. 

Origamiherşeyden önce çocuk için bir oyundur ve çocuk her fırsatını oyun oynamak için değerlendirir. Asıl amacı eğlendirme yanında eğitmesidir. Origami de bu açıdan zengin bir sanattır. Çocuklar kendi eseri olan bir ürün ortaya çıkardığında, duyuşsalolarak tatmin olma ve etraflıca kabul edilme gereksinimlerini karşılamış olurlar.Origami yaparken el ve parmak kasları ve buna paralel olarak da el-göz koordinasyonları gelişir. Çocuklar katlama işlemi esnasında sağ ve sol ellerini aynı anda kullanırlar.Psikomotor gelişimlerine katkı sağlar. 

     Çocuğun matematiği sevmesi için öncelikle ondan zevk alması, matematiği bir oyun gibi görmesi gereklidir. Başarılı bir origamiçalışması, geometri ve üç boyutlu düşünme yeteneğinin üst seviyede olmasını gerektirir. Çocuklar origamiyle uğraşırken, sürekli geometrik şekillerle karşılaşırlar. Bu da onların şekiller arasındaki ilişkileri kavramalarına yardımcı olur.

Matorigami Kulübü olarak origami sanatını kullanarak çocuklarımızın başarılı olma yolunda dikkatlerini yoğunlaştırmak, modeli izlemek, sabırlı olmak, sorumluluk almak, işbirliği yapmak, üç boyutlu düşünme yeteneği kazandırmak amaçlarımız içerisindedir. Seymen Koleji olarak bu amaçlarımızı gerçekleştirip okul etkinliklerine sergiler ile katılacağız. 

BASKETBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: H.Alper SERİM

1983 Yılından itibaren faaliyet gösteren kurumumuz tarihinde birçok sportif başarıya imza atmıştır.Sayısız il Birinciliğinin yanında, şu ana kadar ilimiz okulları arasında elde edilmiş en iyi basketbol derecesi olan TÜRKİYE 3.sü ünvanını taşımanın gururuna varmıştır.

Elde edilen bu başarılı günlere dönüş adına çalışmalara hız verilmiş ve her kategoride sayısız Kocaeli dereceleri elde edilmiştir. Bu başarıların oluşmasında birincil önceliğimiz basketbolu öğrencilerimize sevdirmek ve yetenekli olan öğrencilerimizi bu spora kazandırmaktır. Bu çalışmalarda basketbol temel beceriler edinimi, disiplin, birlikte hareket edebilme becerisi kazanımı ( teamwork ) gibi bilinçleri öğrencilerimize vermeyi hedeflemekteyiz. Amacımız okul ve kulüp takımlarına oyuncular kazandırmaktır.

FUTBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Fırat ÇAKMAK

Futbol 11’er kişilik iki takım arasında oynanır ve kendine özgü kuralları vardır. Oyunun amacı, topu rakip kaleye sokmaktır. Topu elle ve kolla oynamak kesinlikle yasaktır, ama kafa ile ya da kurallara uygun olarak bedenin herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Yalnızca kaleciler belirlenmiş bir alan içinde topu elle tutabilir.

Futbolcular kendi takımının simgesi olan forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerinde farklı bir numara yazılıdır. Yalnızca kaleciler, öbür oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesi için farklı renkte forma giyer. Bütün futbolcular, bu oyun için uygun biçimde üretilmiş özel ayakkabılar krampon) kullanırlar.

TÜRK EL SANATLARI KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Başak TURGUT

Mozaik , minyatür, hat, çini gibi Türk El Sanatları örneklerinin çeşitlendirildiği ve uygulamaların yapıldığı kulüptür. Ünlü minyatür ustaları hakkında bilgi sahibi  olmayı  da hedefleyen öğrenciler bu kulübe uygun niteliktedirler.

ŞİŞE CAM BOYAMA KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Asuman ÖLGEN

Şişe, cam boyama kulübü bir nevi geri dönüşüm kulübüde diyebiliriz. Bu kulüpte içindeki içecekleri içip attığımız cam şişeleri tekrardan boyalar,farklı atık malzemeler ile dekoratif amaçlı kullanışlı şişelere dönüştürmekteyiz. Düz cam zeminler üzerine vitray çalışmaları, seramik, boncukboya, akrilikboya, gazete vb. birçok malzemeler ile öğrencilerimiz cam objelerini yeniden tasarlayarak yen ürünler yaratacaklardır.

GİTAR KULUBÜ

Danışman Öğretmen: Berk YAYMAN

Gitar kulübü öğrencilerimizin hem sosyal hem de sanatsal bilgi ve becerilerinin gelişmesini hedef almaktadır. Kişinin özgüvenini güçlendirdiği gibi, üretkenlik yönününde açığa çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda değişik müzik türlerinin tanıtılmasını hedef almıştır.(Klasik, Jazz, Blues vb.) Zeka gelişiminde büyük katkısı olan gitarın öğrencilerin derslerine de olumlu yönde yansıdığı gözlemlenmiştir. Gitar kulübü aynı zamanda çocuklarda estetik algısının ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunur.

Gitar kulübü öğrencileri haftada dört saat çalışmalarını sürdürmektedir. Temel gitar eğitimi alan öğrenciler sene boyunca yapılan etkinliklerde bireysel ya da grup olarak performanslarını sergilerler. 

a. Akor çalma

b. Arpe jteknikleri

c. Melodi tab teknikleri

d. Çalıp söyleme

Gitar kulübü gitara başlamak isteyenler ya da seviyesini ilerletmek isteyenlere açık bir kulüptür.

WE PROJECT CLUP

Danışman Öğretmen: Filiz Barık

Öğrencilerimizin İngilizce adına yapacakları çalışmalara destek olarak planlanan bu kulüp etkinliklerinde İngilizce materyaller olarak teknolojik ürünler, şarkılar, drama metinleri, JMUN ve DESTINATION IMAGINATION katılım program materyalleri buna uygun olarak tasarlanan münazara videoları, dokümanları ve zenginleştirilmiş olarak verilecek olan nasıl makale yazılır hazırlıkları amaç ve hedef olarak belirlenmiştir. Hafta hafta ay ay planlaması yapılan kulüp çalışmalarında öğrencilerin drama yönleri de geliştirilerek duygu ve düşüncelerini doğru ifade teknikleri kullanarak akran dayanışması planlanmaktadır.


VOLEYBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Ebru YÜCEL

Voleybol çocuklar için en uygun ve en faydalı olan sporlardan birisidir. Bu faydaları fiziksel ve sosyal olarak ele alabiliriz.

Voleybolun fiziksel faydaları:

*Fiziksel aktivite alışkanlığı sağlar.

*Kas kuvveti-dayanıklılığı-koordinasyonu-esnekliği-çevikliği vb.temel becerileri geliştirir.

*Düzgün duruş alışkanlığı sağlar.

*Büyük ve küçük kasların motor gelişimlerine katkı sağlar.

*Dengeli beslenme kurallarını öğrenmeyi sağlar.

*Uykuyu düzene sokmayı öğrenmeyi sağlar.

*Antreman sırasında vücudunun parçalarının isimlerini öğrenip bireyin bedenini tanıması ve daha iyi kullanmasını sağlar. 

Voleybolun sosyal faydaları:

*Takım ruhunun gelişmesini sağlar.

*Takım içinde yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesini sağlar.

*Yenme ve yenilmeyi öğreterek iletişim becerisinin gelişmesine katkı sağlayıp hoşgörü ve iş birliğinin kazanılmasını sağlar.

*Dikkat-odaklanma-problem çözme-yaratıcılık ve hayal gücünü kullanma yeteneğini sağlar.

*Rekabet duygusunun gelişmesini sağlar.

*Özgüven kazandırarak sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlar.

*Serbest zamanı olumlu şekilde kullanmayı öğretip bireyin toplumsallaşması sağlar.

MATERYAL TASARIM KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Sema ANÇEL

Eğitim, bireyleri yaşama hazırlama süreci olmasının yanı sıra, yaşamın ta kendisidir. Bu gerçekten hareketle eğitim ortamlarının yaşamla iç içe olması dikkate alınması gereken bir gerçektir. Eğitim ortamlarının gerçek yaşamla tutarlılık göstermesi diğer bir deyişle somutlaştırılması, öğrenci için anlamlı hale getirilmesi ve bu aşamanın öğrencilerle birlikte yürütülmesi kulübümüzün esas amacıdır. 


DESTİNATİON İMAGİNATİON KULÜBÜ

Danışman Öğretmenler: Mahmut GÜVENEK- Ebru ÖNER

Çocukların ve gençlerin okulda, kariyerlerinde ve tüm yaşamlarında başarılı olabilmek için onlara ihtiyaçları olan becerileri öğretmeyi amaç edinmiş kar amacı gütmeyen bir eğitim programıdır. STEM(bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik)eğitiminin sanat ve sosyal girişimcilikle harmanlandığı proje tabanlı öğrenme programını Türkiye’de uygulayan Destination Imagination Türkiye, öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdiği öğrenme ortamları yaratmayı hedeflemektedir. Destination Imagination Türkiye sayesinde öğrenciler, Yaratıcı&Eleştirel Düşünme, Takım Çalışması, Problem Çözme Risk Alma Proje Yönetimi Sabır Özgüven gibi 21.yüzyıl becerileri kazanmaktadır.

YARATICI SÜREÇ

Destination Imagination katılımcıları görevler için çözüm üretirken yaratıcı sürecin basamaklarını deneyimler.

YARATICI SÜREÇ BASAMAKLARI

FARKETMEK

– Görevi öğrenmek

– Görevi derinlemesine anlamak

 BAŞLAMAK VE BİRLİKTE ÇALIŞMAK

– Araştırmak, keşfetmek, denemek

– Seçenekleri belirlemek; tüm gereksinimleri belirleme ve tamamlamak

 HAYAL ETMEK

– Takım üyeleriyle fikirler üretmek

– İşe yarayabilecek fikirlere odaklanmak

– Projenin zaman çizelgesi oluşturmak

 DEĞERLENDİRMEK VE KUTLAMAK

– Turnuva da sunumunu yapmak

– Deneyimlerini değerlendirip kutlamak