Kulüpler

KULÜP ADLARI VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ

AKTİF BEYİNLER KULÜBÜ: ZEYNEP GÜMÜŞ

MATORIGAMI KULÜBÜ: ELİF AKIN 

GÖRSEL İLETİŞİM KULÜBÜ: CENK DEMİREL

BASKETBOL KULÜBÜ: ALPER SERİM

FUTBOL KULÜBÜ: FIRAT ÇAKMAK 

SATRANÇ KULÜBÜ: ULAŞ ERGÜN

DRAMA KULÜBÜ: SÜMEYYE UZUNER

İNGİLİZCE DRAMA KULÜBÜ: MELİS SEZEN YAZICI- NECLA AKSÜYEK

GÜZEL SANATLAR KULÜBÜ: BAŞAK TURGUT

QUILLING GÖKKUŞAĞI KULÜBÜ: NİLGÜN HOCAOĞLU

VOLEYBOL KULÜBÜ: EBRU YÜCEL

AKTİF BEYİNLER KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Zeynep GÜMÜŞ

Günümüzde her birey bir takımın parçası olmaktadır. Bu yüzden temel eğitim sürecinde takım üyesi olmanın gerekleri öğretilmektedir.

Bilişsel gelişim metotlarından biri olan zekâ oyunlarımız ile danışanın, takımın bir parçası olmanın öneminin yanında birey olarak duyuşsal gelişimine de katkıda bulunmaktayız. Adım adım ilerleyen akıl oyunlarımız ile materyal destekli eğitimlerimizde, kişiye her alanda yardımcı olacak şekilde akıl yürütme becerilerini geliştirerek,  zihinsel gelişimini hayat hedeflerini belirlemede yardımcı olmalarına danışman oluyoruz.  Bireyler her basamakta başarıya yaklaştıklarını görürken bunu sosyal yaşamlarına adapte edebiliyor ve empati yetilerini kullanarak daha sabırlı sorumluluk sahibi olmaları yolunda büyük adım atmış oluyorlar. 

Zekâ oyunları dünya çapında bir iletişim aracı olarak da kullanılmaktadır. Bu iletişime Seymen Koleji olarak katkıda bulunacağız ve başarı elde etmek adına kulübümüz ile uluslararası yarışmalara katılım göstereceğiz ve ev sahipliği yapacağız.

MATORIGAMI KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Elif AKIN 

Origami, japoncaori(katlama) ve gami(kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş katlanmış kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. 

Origami herşeyden önce çocuk için bir oyundur ve çocuk her fırsatını oyun oynamak için değerlendirir. Asıl amacı eğlendirme yanında eğitmesidir. Origami de bu açıdan zengin bir sanattır. Çocuklar kendi eseri olan bir ürün ortaya çıkardığında, duyuşsal olarak tatmin olma ve etraflıca kabul edilme gereksinimlerini karşılamış olurlar. Origami yaparken el ve parmak kasları ve buna paralel olarak da el-göz koordinasyonları gelişir. Çocuklar katlama işlemi esnasında sağ ve sol ellerini aynı anda kullanırlar. Psikomotor gelişimlerine katkı sağlar. 

     Çocuğun matematiği sevmesi için öncelikle ondan zevk alması, matematiği bir oyun gibi görmesi gereklidir. Başarılı bir origami çalışması, geometri ve üç boyutlu düşünme yeteneğinin üst seviyede olmasını gerektirir. Çocuklar origamiyle uğraşırken, sürekli geometrik şekillerle karşılaşırlar. Bu da onların şekiller arasındaki ilişkileri kavramalarına yardımcı olur.

Matorigami Kulübü olarak origami sanatını kullanarak çocuklarımızın başarılı olma yolunda dikkatlerini yoğunlaştırmak, modeli izlemek, sabırlı olmak, sorumluluk almak, işbirliği yapmak, üç boyutlu düşünme yeteneği kazandırmak amaçlarımız içerisindedir. Seymen Koleji olarak bu amaçlarımızı gerçekleştirip okul etkinliklerine sergiler ile katılacağız. 

GÖRSEL İLETİŞİM KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Cenk DEMİREL

İletişim ve bilgisayar kullanımının çok önemli olduğu çağımızda yetişen her bireyin bilgisayar okuryazarlığının ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Öğrencilerimizin bilgisayar ve diğer teknolojik araçlarla da bolca vakit geçirdiklerini, fakat uğraştıkları içeriklerin daha çok oyun odaklı olduğunu ve onlara zarar verdiğini biliyoruz. 

Kulüp olarak amacımız, onların bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi araçlarla vakit geçirirken öğrenecekleri programlar sayesinde grafik ve web tasarımı konularında bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamaktır. Böylece gerek eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecekler, gerekse de ileriki yaşamlarında bu araçları etkili ve ustalıkla kullanabileceklerdir.

Yılın sonunda her öğrenci, hem grafik tasarımı, web tasarımı ve video tasarımı konularında bilgi sahibi olacaklar hem de gazete, dergi ve web sitesi tasarımlarıyla ortaya ürün çıkarmış olacaklar.


BASKETBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: H.Alper SERİM

1983 Yılından itibaren faaliyet gösteren kurumumuz tarihinde birçok sportif başarıya imza atmıştır. Sayısız il Birinciliğinin yanında, şu ana kadar ilimiz okulları arasında elde edilmiş en iyi basketbol derecesi olan TÜRKİYE 3.sü ünvanını taşımanın gururuna varmıştır.

Elde edilen bu başarılı günlere dönüş adına çalışmalara hız verilmiş ve her kategoride sayısız Kocaeli dereceleri elde edilmiştir. Bu başarıların oluşmasında birincil önceliğimiz basketbolu öğrencilerimize sevdirmek ve yetenekli olan öğrencilerimizi bu spora kazandırmaktır. Bu çalışmalarda basketbol temel beceriler edinimi, disiplin, birlikte hareket edebilme becerisi kazanımı ( team work ) gibi bilinçleri öğrencilerimize vermeyi hedeflemekteyiz. Amacımız okul ve kulüp takımlarına oyuncular kazandırmaktır.

FUTBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Fırat ÇAKMAK

Futbol 11’er kişilik iki takım arasında oynanır ve kendine özgü kuralları vardır. Oyunun amacı, topu rakip kaleye sokmaktır. Topu elle ve kolla oynamak kesinlikle yasaktır, ama kafa ile ya da kurallara uygun olarak bedenin herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Yalnızca kaleciler belirlenmiş bir alan içinde topu elle tutabilir.

Futbolcular kendi takımının simgesi olan forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerinde farklı bir numara yazılıdır. Yalnızca kaleciler, öbür oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesi için farklı renkte forma giyer. Bütün futbolcular, bu oyun için uygun biçimde üretilmiş özel ayakkabılar krampon) kullanırlar.


GÜZEL SANATLAR KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Başak TURGUT, Işıl KAPTAN

Mozaik, minyatür, hat, çini gibi Türk El Sanatları örneklerinin çeşitlendirildiği ve uygulamaların yapıldığı kulüptür. Ünlü minyatür ustaları hakkında bilgi sahibi olmayı da hedefleyen öğrenciler bu kulübe uygun niteliktedirler. İnce işçilikle çalışmayı ve dikkati yoğunlaştırmayı hedefleyen Türk El Sanatları kulübü titiz ve disiplinli olmayı öğretirken, yaratıcılığı da büyük ölçüde destekler.

Stencil, transfer, çatlatma, dekupaj vb. pek çok tekniği bünyesinde barındıran bu kulüpte resim sanatı ile bağdaşan birçok özellik bulunmaktadır. Bu teknik bilgilerin yanı sıra asıl önemsenen, öğrencilerimizin resimsellikten kopmadan yaratıcılıklarını desteklemektir. Öğrencilerimiz resimselliğin tadına varırken daha kontrollü bir tekniğinde bilincine varacaklardır.

İNGİLİZCE DRAMA KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Melis Sezen YAZICI, Necla AKSÜYEK

İngilizce drama adlı kulübümüz ortaokul öğrencilerimizden oluşup İngilizce dersini desteklemek, geliştirmek ve yaşayarak öğretmek amaçlı oyunlar, skeçler, danslar, monologlar, şarkılar, kukla Show ve benzeri aktivitelerin da yer aldığı sene sonunda da değerli velilerimize bu etkinleri sunacağımız bir gösteri düzenlenecektir.

VOLEYBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Ebru YÜCEL

Voleybol çocuklar için en uygun ve en faydalı olan sporlardan birisidir. Bu faydaları fiziksel ve sosyal olarak ele alabiliriz.

Voleybolun fiziksel faydaları:

*Fiziksel aktivite alışkanlığı sağlar.

*Kas kuvveti-dayanıklılığı-koordinasyonu-esnekliği-çevikliği vb.temel becerileri geliştirir.

*Düzgün duruş alışkanlığı sağlar.

*Büyük ve küçük kasların motor gelişimlerine katkı sağlar.

*Dengeli beslenme kurallarını öğrenmeyi sağlar.

*Uykuyu düzene sokmayı öğrenmeyi sağlar.

*Antreman sırasında vücudunun parçalarının isimlerini öğrenip bireyin bedenini tanıması ve daha iyi kullanmasını sağlar. 

Voleybolun sosyal faydaları:

*Takım ruhunun gelişmesini sağlar.

*Takım içinde yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesini sağlar.

*Yenme ve yenilmeyi öğreterek iletişim becerisinin gelişmesine katkı sağlayıp hoşgörü ve iş birliğinin kazanılmasını sağlar.

*Dikkat-odaklanma-problem çözme-yaratıcılık ve hayal gücünü kullanma yeteneğini sağlar.

*Rekabet duygusunun gelişmesini sağlar.

*Özgüven kazandırarak sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlar.

*Serbest zamanı olumlu şekilde kullanmayı öğretip bireyin toplumsallaşması sağlar.

DRAMA KULÜBÜ

  Danışman Öğretmen:  Sümeyye UZUNER

Eğitimde drama, bir yaşam felsefesidir. İnsanın kendisini başkasının yerine koyarak çok yönlü gelişmesi, bireyin eğitim ve öğretimde aktif rol alması, kendini ifade edebilmesi, yaratıcı olması, yaşamı çok yönlü algılaması, araştırma istek ve duygusunun gelişmesi,bireyin eğitim ve öğrenme isteğini artırıcı bir eğitim yöntemidir.

Drama öğretmen merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim yöntemidir. Önemli olan, öğrencinin yaratıcılığını harekete geçirmek, bilgiye ulaşmanın yollarını sunmaktır. 

Drama insanın kendisiyle olan iletişimini sağlar, insan kendini keşfeder, kendinin farkına varır, kendini daha iyi ifade eder, böylece özgüveni gelişir. Olaylara, olgulara eleştirel bir gözle bakar. Diğer insanlarla etkileşim kurar, işbirliği yapar, paylaşır, sorumluluk duyar, empati kurar, toplulukla çalışma yeteneği, katılımcılığı, toplumsal duyarlılığı artar. Ortak bir ürün ortaya koymanın hazzını yaşar. Yaratıcılığı ve estetik duyguları gelişir. Hayal gücü artar.

Günlük sıkıntılardan kurtulup deşarj olur. Drama verileni olduğu gibi kabul etmeyip, araştırmayı ve kendi özgün ürününü ortaya koymayı sağlar. Drama bireyi özgürleştirir, yaşadığı çağın ve yerin farkında olmasına yol açar. Daha demokratik davranışlar geliştirir.

Yaşamla sanat arasında köprüler kurar.

SATRANÇ KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Ulaş ERGÜN

Gerek biyolojik gerekse sosyal ve psikolojik olarak hayatımıza pozitif katkılar sunma potansiyelini barındıran satranç kulübümüzün sacayağını sessizlik, odaklanma ve düzenli çalışma prensipleri oluşturmaktadır.

 Harcadığımız emeğin karşılığını alarak mutlu kulüp saatleri geçirmemiz dileğiyle.


QUILLING GÖKKUŞAĞI KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Nilgün HOCAOĞLU

Quilling, küçük motifleri birleştirerek dekoratif ürünler ortaya çıkaracak olan el işçiliği sanatıdır.Renkli şerit kağıtları kıvırıp sabırla yeni tasarımlar yaparken öğrencilerimizin hayal dünyası gelişecektir.

Sürekli Kullanılacak Malzemeler: Quilling seti, Kağıt yapıştırıcısı, Makas