Kulüpler

1. ve 2. SINIFLAR KULÜP ADLARI VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ

1. MODERN DANS KULÜBÜ(4.SINIFLAR): BUSE DOĞU

2. DRAMA KULÜBÜ: SÜMEYYE UZUNER

3. SATRANÇ KULÜBÜ: MELİH ÇAKIR

4. BASKETBOL KULÜBÜ: AYNUR METİN

5. FUTBOL KULÜBÜ(3. SINIFLAR): FIRAT ÇAKMAK

6. FUTBUL KULÜBÜ(4.SINIFLAR): EBRU YÜCEL

7. GİTAR KULÜBÜ: BERK YAYMAN

8. KEMAN KULÜBÜ: OĞUZ ÖZZEREN

9. İŞLEYEN ELLER KULÜBÜ- TIĞ İŞİ: CELİLE GÜRLER

10. AHŞAP BOYAMA KULÜBÜ: BAŞAK TURGUT 

11. “LERN NOCH MEHR” ALMANCA KULÜBÜ: GAMZE ŞİRİN

12. MATORİGAMİ KULÜBÜ(4.SINIFLAR): ELİF AKIN


MODERN DANS KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Buse DOĞU

 

Amaçları arasında bireysel ve toplu olarak dans edebilme yeteneğini geliştirip, dansla ilgili konularda sanatsal açıdan düşünebilme ve yorum getirebilme alışkanlığını kazandırmak olan Modern Dans Kulübümüzde öğrencilerimiz estetik duygu ve vücut esnekliği kazanıyorlar, ritim ve hareketler arasındaki uyumu ve bağlantıyı fark ederek dans ediyorlar ve birlikte keyifli vakit geçiriyorlar.

4. sınıf seviyesinde ki kız-erkek öğrencilere açıktır. Öğrenciler, kulüpte aldıkları temel bilgiler sayesinde belirli törenlerde görev alarak ürünlerini sergiler.

Kulübün Amacı

Çocuklarımız için güvenli ve doğru bir dans eğitimi sunmak, bedensel ve zihinsel gelişimine uygun olarak ilerlemek, doğru duruş, kol ve ayak pozisyonları, müzik eşliğinde teknik dansları uygulamalı olarak öğretmektir.

Kulüp Malzeme 

Okul eşofmanı, spor ayakkabısı ya da pisipisidir.(Her ders getirilmesi zorunludur.)


  DRAMA KULÜBÜ

  Danışman Öğretmen: Sümeyye UZUNER


Eğitimde drama, bir yaşam felsefesidir. İnsanın kendisini başkasının yerine koyarak çok yönlü gelişmesi, bireyin eğitim ve öğretimde aktif rol alması, kendini ifade edebilmesi, yaratıcı olması, yaşamı çok yönlü algılaması, araştırma istek ve duygusunun gelişmesi, bireyin eğitim ve öğrenme isteğini artırıcı bir eğitim yöntemidir.

Drama öğretmen merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim yöntemidir. Önemli olan, öğrencinin yaratıcılığını harekete geçirmek, bilgiye ulaşmanın yollarını sunmaktır. 

Çocuk oyun çağında ilkokula başlar. Geleneksek yöntem, öğrenciyi oyun dünyasından alıp ders çalışmaya yönlendirir ve ders kitaplarındaki kalıplara bağımlı kalır. Öğrenci omuzlarına yüklenen sorumlulukları ezberlemeye başlar. Öğrenmeden ziyade ezberleme gerçekleşir ve bilgi kullanılmadığında unutulmaya mahkumdur.

Drama insanın kendisiyle olan iletişimini sağlar, insan kendini keşfeder, kendinin farkına varır, kendini daha iyi ifade eder, böylece özgüveni gelişir. Olaylara, olgulara eleştirel bir gözle bakar. Diğer insanlarla etkileşim kurar, işbirliği yapar, paylaşır, sorumluluk duyar, empati kurar, toplulukla çalışma yeteneği, katılımcılığı, toplumsal duyarlılığı artar. Ortak bir ürün ortaya koymanın hazzını yaşar. Yaratıcılığı ve estetik duyguları gelişir. Hayal gücü artar.

Günlük sıkıntılardan kurtulup deşarj olur. Drama verileni olduğu gibi kabul etmeyip, araştırmayı ve kendi özgün ürününü ortaya koymayı sağlar. Drama bireyi özgürleştirir, yaşadığı çağın ve yerin farkında olmasına yol açar. Daha demokratik davranışlar geliştirir.

Yaşamla sanat arasında köprüler kurar.


SATRANÇ KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Melih ÇAKIR

Gerek biyolojik gerekse sosyal ve psikolojik olarak hayatımıza pozitif katkılar sunma potansiyelini barındıran satranç kulübümüzün sacayağını sessizlik, odaklanma ve düzenli çalışma prensipleri oluşturmaktadır.

 Harcadığımız emeğin karşılığını alarak mutlu kulüp saatleri geçirmemiz dileğiyle.

FUTBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Fırat ÇAKMAK

Danışman Öğretmen: Ebru YÜCEL

Futbol 11’er kişilik iki takım arasında oynanır ve kendine özgü kuralları vardır. Oyunun amacı, topu rakip kaleye sokmaktır. Topu elle ve kolla oynamak kesinlikle yasaktır, ama kafa ile ya da kurallara uygun olarak bedenin herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Yalnızca kaleciler belirlenmiş bir alan içinde topu elle tutabilir.

Futbolcular kendi takımının simgesi olan forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerinde farklı bir numara yazılıdır. Yalnızca kaleciler, öbür oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesi için farklı renkte forma giyer. Bütün futbolcular, bu oyun için uygun biçimde üretilmiş özel ayakkabılar krampon) kullanırlar.


BASKETBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Aynur METİN

Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?


Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolun bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Koleji'nde 13 maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir. 

Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere 

FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir. 

Seymen Koleji ve Basketbol

1983 Yılından itibaren faaliyet gösteren kurumumuz tarihinde birçok sportif başarıya imza atmıştır. Sayısız il Birinciliğinin yanında, şu ana kadar ilimiz okulları arasında elde edilmiş en iyi basketbol derecesi olan TÜRKİYE 3.sü unvanını taşımanın gururuna varmıştır. Elde edilen bu başarılı günlere dönüş adına çalışmalara hız verilmiş ve her kategoride sayısız Kocaeli dereceleri elde edilmiştir.

Bu başarıların oluşmasında birincil önceliğimiz basketbolu öğrencilerimize sevdirmek ve yetenekli olan öğrencilerimizi bu spora kazandırmaktır. Bu çalışmalarda basketbol temel beceriler edinimi, disiplin, birlikte hareket edebilme becerisi kazanımı ( team work ) gibi bilinçleri öğrencilerimize vermeyi hedeflemekteyiz. Amacımız okul ve kulüp takımlarına oyuncular kazandırmaktır.

GİTAR KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Berk YAYMAN

Gitar kulübü öğrencilerimizin hem sosyal hem de sanatsal bilgi ve becerilerinin gelişmesini hedef almaktadır. Kişinin özgüvenini güçlendirdiği gibi üretkenlik yönünün de açığa çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda değişik müzik türlerinin tanıtılmasını hedef almıştır.(Klasik, Jazz, Blues vb.) 

Zeka gelişimine büyük katkısı olan gitarın öğrencilerin derslerine de olumlu yönde yansıdığı gözlemlenmiştir. Gitar kulübü aynı zamanda çocuklarda estetik algısının ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunur. Temel gitar eğitimi alan öğrenciler sene boyunca yapılan etkinliklerde bireysel ya da grup olarak performanslarını sergilerler. 

Gitar kulübü gitara başlamak isteyenler ya da seviyesini ilerletmek isteyenlere açık bir kulüptür.

KEMAN KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Oğuz Yaşar ÖZZEREN

Perdesiz bir enstrüman olan keman seviyesine uygun şarkıları iki el koordinasyonunu sağlayarak çalabilmesi için gerekli etütlerin verilmesi ile kulüp çalışmalarımız başlayacaktır. 

a. Yay çekmek.

b. Sol el perdesiz nota yerleri.

c. İki el koordinasyonu.

d. Solfej eğitimi.

e. Melodi çalmak. 

f. Seviyesine göre duyduğu melodiyi çalabilmek. 


İŞLEYEN ELLER KULÜBÜ(TIĞ İŞİ)

Danışman Öğretmen: Celile GÜRLER

Kulüp çalışmalarımızda yaşımıza ve elimize uygun olan tığ ile örgü çalışmaları yapacağız. Tığ tutmayı öğrenmeyle işe başlayacağız.  Zamanla ilmik atarak, basit zincir çekerek motifler ortaya çıkaracağız. Gün geçtikçe istediğimiz motifleri kullanarak farklı amaçlar için kullanılacak ürünler elde edeceğiz. Böylece el becerilerimizi geliştirmiş ve kendimize farklı bir hobi edinmiş olacağız.

“LERN NOCH MEHR” KULÜBÜ(ALMANCA KULÜBÜ)

  Danışman Öğretmen: Gamze ŞİRİN

Kulübümüzde; yabancı dilde gelişimi sağlamak, öğrenciyi dil öğrenmeye teşvik etmek, Almancayı sevdirmek, bu dili kullanmayı alışkanlık haline getirmek amaçlanmaktadır.

Hedefimiz; öğrencinin temel sözcük hazinesini ve cümle dağarcığını geliştirmek, yabancı dile karşı motivasyonunun temelini oluşturmak ve iletişim becerisinin yolunu açmaktır.

Kulüp saatlerimizde dili; şarkı, oyun ve görsellerle destekleyerek eğlenceli hale getiriyoruz, öğrencilerimizin basit şekliyle kendilerini ifade etmeleri sağlıyoruz, kelime  bilgisi çalışmaları yapıyoruz ve yazma becerisi kazandırıyoruz.

Takım oyunları, kutu oyunları, yarışmalar gibi eğlenceli aktivitelerle de öğrencilerimizin Alman dilini etkin kullanıp, eğlenerek öğrenmelerini hedefliyoruz.

MATORİGAMİ KULÜBÜ(4.SINIFLAR)

Danışman Öğretmen: Elif AKIN

Origami, japonca ori(katlama) ve gami(kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş katlanmış kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. 

Origami her şeyden önce çocuk için bir oyundur ve çocuk her fırsatını oyun oynamak için değerlendirir. Faydalı bir oyunun asıl amacının eğlendirmesi yanında eğitmesidir. Origami de bu açıdan zengin bir sanattır. Çocuklar kendi eseri olan bir ürün ortaya çıkardığında, duyuşsal olarak tatmin olma ve etraflıca kabul edilme gereksinimlerini karşılamış olurlar. Origami yaparken el ve parmak kasları ve buna paralel olarak da el-göz koordinasyonları gelişir. Çocuklar katlama işlemi esnasında sağ ve sol ellerini aynı anda kullanırlar. Psikomotor gelişimlerine katkı sağlar. 

 Çocuğun matematiği sevmesi için öncelikle ondan zevk alması, matematiği bir oyun gibi görmesi gereklidir. Başarılı bir origami çalışması, geometri ve üç boyutlu düşünme yeteneğinin üst seviyede olmasını gerektirir. Çocuklar origamiyle uğraşırken, sürekli geometrik şekillerle karşılaşırlar. Bu da onların şekiller arasındaki ilişkileri kavramalarına yardımcı olur.

      Matorigami Kulübü olarak origami sanatını kullanarak çocuklarımızın başarılı olma yolunda dikkatlerini yoğunlaştırmak, modeli izlemek, sabırlı olmak, sorumluluk almak, işbirliği yapmak, üç boyutlu düşünme yeteneği kazandırmak amaçlarımız içerisindedir. Seymen Koleji olarak bu amaçlarımızı gerçekleştirip okul etkinliklerine sergiler ile katılacağız. 


AHŞAP BOYAMA KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Başak TURGUT

Stencil,transfer, çatlatma, dekupaj vb.pek çok tekniği bünyesinde barındıran bu kulüpte resim sanatı ile bağdaşan bir çok özellik bulunmaktadır .Öğrencilerimiz resimselliğin tadına varırken daha kontrollü bir tekniğinde bilincine varacaklardır.


3. ve 4. SINIFLAR KULÜP ADLARI VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ

1. MODERN DANS KULÜBÜ(4.SINIFLAR): BUSE DOĞU

2. DRAMA KULÜBÜ: SÜMEYYE UZUNER

3. SATRANÇ KULÜBÜ: MELİH ÇAKIR

4. BASKETBOL KULÜBÜ: AYNUR METİN

5. FUTBOL KULÜBÜ(3. SINIFLAR): FIRAT ÇAKMAK

6. FUTBUL KULÜBÜ(4.SINIFLAR): EBRU YÜCEL

7. GİTAR KULÜBÜ: BERK YAYMAN

8. KEMAN KULÜBÜ: OĞUZ ÖZZEREN

9. İŞLEYEN ELLER KULÜBÜ- TIĞ İŞİ: CELİLE GÜRLER

10. AHŞAP BOYAMA KULÜBÜ: BAŞAK TURGUT 

11. “LERN NOCH MEHR” ALMANCA KULÜBÜ: GAMZE ŞİRİN

12. MATORİGAMİ KULÜBÜ(4.SINIFLAR): ELİF AKIN

MODERN DANS KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Buse DOĞU

Amaçları arasında bireysel ve toplu olarak dans edebilme yeteneğini geliştirip, dansla ilgili konularda sanatsal açıdan düşünebilme ve yorum getirebilme alışkanlığını kazandırmak olan Modern Dans Kulübümüzde öğrencilerimiz estetik duygu ve vücut esnekliği kazanıyorlar, ritim ve hareketler arasındaki uyumu ve bağlantıyı fark ederek dans ediyorlar ve birlikte keyifli vakit geçiriyorlar.

4. sınıf seviyesinde ki kız-erkek öğrencilere açıktır. Öğrenciler, kulüpte aldıkları temel bilgiler sayesinde belirli törenlerde görev alarak ürünlerini sergiler.

Kulübün Amacı

Çocuklarımız için güvenli ve doğru bir dans eğitimi sunmak, bedensel ve zihinsel gelişimine uygun olarak ilerlemek, doğru duruş, kol ve ayak pozisyonları, müzik eşliğinde teknik dansları uygulamalı olarak öğretmektir.

Kulüp Malzeme 

Okul eşofmanı, spor ayakkabısı ya da pisipisidir.(Her ders getirilmesi zorunludur.)

DRAMA KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Sümeyye UZUNER


Eğitimde drama, bir yaşam felsefesidir. İnsanın kendisini başkasının yerine koyarak çok yönlü gelişmesi, bireyin eğitim ve öğretimde aktif rol alması, kendini ifade edebilmesi, yaratıcı olması, yaşamı çok yönlü algılaması, araştırma istek ve duygusunun gelişmesi, bireyin eğitim ve öğrenme isteğini artırıcı bir eğitim yöntemidir.

Drama öğretmen merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim yöntemidir. Önemli olan, öğrencinin yaratıcılığını harekete geçirmek, bilgiye ulaşmanın yollarını sunmaktır. 

Çocuk oyun çağında ilkokula başlar. Geleneksek yöntem, öğrenciyi oyun dünyasından alıp ders çalışmaya yönlendirir ve ders kitaplarındaki kalıplara bağımlı kalır. Öğrenci omuzlarına yüklenen sorumlulukları ezberlemeye başlar. Öğrenmeden ziyade ezberleme gerçekleşir ve bilgi kullanılmadığında unutulmaya mahkumdur.

Drama insanın kendisiyle olan iletişimini sağlar, insan kendini keşfeder, kendinin farkına varır, kendini daha iyi ifade eder, böylece özgüveni gelişir. Olaylara, olgulara eleştirel bir gözle bakar. Diğer insanlarla etkileşim kurar, işbirliği yapar, paylaşır, sorumluluk duyar, empati kurar, toplulukla çalışma yeteneği, katılımcılığı, toplumsal duyarlılığı artar. Ortak bir ürün ortaya koymanın hazzını yaşar. Yaratıcılığı ve estetik duyguları gelişir. Hayal gücü artar.

Günlük sıkıntılardan kurtulup deşarj olur. Drama verileni olduğu gibi kabul etmeyip, araştırmayı ve kendi özgün ürününü ortaya koymayı sağlar. Drama bireyi özgürleştirir, yaşadığı çağın ve yerin farkında olmasına yol açar. Daha demokratik davranışlar geliştirir.

Yaşamla sanat arasında köprüler kurar.

SATRANÇ KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Melih ÇAKIR

Gerek biyolojik gerekse sosyal ve psikolojik olarak hayatımıza pozitif katkılar sunma potansiyelini barındıran satranç kulübümüzün sacayağını sessizlik, odaklanma ve düzenli çalışma prensipleri oluşturmaktadır.

 Harcadığımız emeğin karşılığını alarak mutlu kulüp saatleri geçirmemiz dileğiyle.

FUTBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Fırat ÇAKMAK

Danışman Öğretmen: Ebru YÜCEL

Futbol 11’er kişilik iki takım arasında oynanır ve kendine özgü kuralları vardır. Oyunun amacı, topu rakip kaleye sokmaktır. Topu elle ve kolla oynamak kesinlikle yasaktır, ama kafa ile ya da kurallara uygun olarak bedenin herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Yalnızca kaleciler belirlenmiş bir alan içinde topu elle tutabilir.

Futbolcular kendi takımının simgesi olan forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerinde farklı bir numara yazılıdır. Yalnızca kaleciler, öbür oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesi için farklı renkte forma giyer. Bütün futbolcular, bu oyun için uygun biçimde üretilmiş özel ayakkabılar krampon) kullanırlar.

BASKETBOL KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Aynur METİN

Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz? 

Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolun bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Koleji'nde 13 maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir. 

Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere 

FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir. 


Seymen Koleji ve Basketbol

1983 Yılından itibaren faaliyet gösteren kurumumuz tarihinde birçok sportif başarıya imza atmıştır. Sayısız il Birinciliğinin yanında, şu ana kadar ilimiz okulları arasında elde edilmiş en iyi basketbol derecesi olan TÜRKİYE 3.sü unvanını taşımanın gururuna varmıştır. Elde edilen bu başarılı günlere dönüş adına çalışmalara hız verilmiş ve her kategoride sayısız Kocaeli dereceleri elde edilmiştir.

Bu başarıların oluşmasında birincil önceliğimiz basketbolu öğrencilerimize sevdirmek ve yetenekli olan öğrencilerimizi bu spora kazandırmaktır. Bu çalışmalarda basketbol temel beceriler edinimi, disiplin, birlikte hareket edebilme becerisi kazanımı ( team work ) gibi bilinçleri öğrencilerimize vermeyi hedeflemekteyiz. Amacımız okul ve kulüp takımlarına oyuncular kazandırmaktır.


GİTAR KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Berk YAYMAN

Gitar kulübü öğrencilerimizin hem sosyal hem de sanatsal bilgi ve becerilerinin gelişmesini hedef almaktadır. Kişinin özgüvenini güçlendirdiği gibi üretkenlik yönünün de açığa çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda değişik müzik türlerinin tanıtılmasını hedef almıştır.(Klasik, Jazz, Blues vb.) 

Zeka gelişimine büyük katkısı olan gitarın öğrencilerin derslerine de olumlu yönde yansıdığı gözlemlenmiştir. Gitar kulübü aynı zamanda çocuklarda estetik algısının ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunur. Temel gitar eğitimi alan öğrenciler sene boyunca yapılan etkinliklerde bireysel ya da grup olarak performanslarını sergilerler. 

Gitar kulübü gitara başlamak isteyenler ya da seviyesini ilerletmek isteyenlere açık bir kulüptür.

KEMAN KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Oğuz Yaşar ÖZZEREN

Perdesiz bir enstrüman olan keman seviyesine uygun şarkıları iki el koordinasyonunu sağlayarak çalabilmesi için gerekli etütlerin verilmesi ile kulüp çalışmalarımız başlayacaktır. 

a. Yay çekmek.

b. Sol el perdesiz nota yerleri.

c. İki el koordinasyonu.

d. Solfej eğitimi.

e. Melodi çalmak. 

f. Seviyesine göre duyduğu melodiyi çalabilmek. 

İŞLEYEN ELLER KULÜBÜ(TIĞ İŞİ)

Danışman Öğretmen: Celile GÜRLER

Kulüp çalışmalarımızda yaşımıza ve elimize uygun olan tığ ile örgü çalışmaları yapacağız. Tığ tutmayı öğrenmeyle işe başlayacağız.  Zamanla ilmik atarak, basit zincir çekerek motifler ortaya çıkaracağız. Gün geçtikçe istediğimiz motifleri kullanarak farklı amaçlar için kullanılacak ürünler elde edeceğiz. Böylece el becerilerimizi geliştirmiş ve kendimize farklı bir hobi edinmiş olacağız.

“LERN NOCH MEHR” KULÜBÜ(ALMANCA KULÜBÜ)

  Danışman Öğretmen: Gamze ŞİRİN

Kulübümüzde; yabancı dilde gelişimi sağlamak, öğrenciyi dil öğrenmeye teşvik etmek, Almancayı sevdirmek, bu dili kullanmayı alışkanlık haline getirmek amaçlanmaktadır.

Hedefimiz; öğrencinin temel sözcük hazinesini ve cümle dağarcığını geliştirmek, yabancı dile karşı motivasyonunun temelini oluşturmak ve iletişim becerisinin yolunu açmaktır.

Kulüp saatlerimizde dili; şarkı, oyun ve görsellerle destekleyerek eğlenceli hale getiriyoruz, öğrencilerimizin basit şekliyle kendilerini ifade etmeleri sağlıyoruz, kelime  bilgisi çalışmaları yapıyoruz ve yazma becerisi kazandırıyoruz.

Takım oyunları, kutu oyunları, yarışmalar gibi eğlenceli aktivitelerle de öğrencilerimizin Alman dilini etkin kullanıp, eğlenerek öğrenmelerini hedefliyoruz.

MATORİGAMİ KULÜBÜ(4.SINIFLAR)

Danışman Öğretmen: Elif AKIN

Origami, japonca ori(katlama) ve gami(kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş katlanmış kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. 

Origami her şeyden önce çocuk için bir oyundur ve çocuk her fırsatını oyun oynamak için değerlendirir. Faydalı bir oyunun asıl amacının eğlendirmesi yanında eğitmesidir. Origami de bu açıdan zengin bir sanattır. Çocuklar kendi eseri olan bir ürün ortaya çıkardığında, duyuşsal olarak tatmin olma ve etraflıca kabul edilme gereksinimlerini karşılamış olurlar. Origami yaparken el ve parmak kasları ve buna paralel olarak da el-göz koordinasyonları gelişir. Çocuklar katlama işlemi esnasında sağ ve sol ellerini aynı anda kullanırlar. Psikomotor gelişimlerine katkı sağlar. 

 Çocuğun matematiği sevmesi için öncelikle ondan zevk alması, matematiği bir oyun gibi görmesi gereklidir. Başarılı bir origami çalışması, geometri ve üç boyutlu düşünme yeteneğinin üst seviyede olmasını gerektirir. Çocuklar origamiyle uğraşırken, sürekli geometrik şekillerle karşılaşırlar. Bu da onların şekiller arasındaki ilişkileri kavramalarına yardımcı olur.

      Matorigami Kulübü olarak origami sanatını kullanarak çocuklarımızın başarılı olma yolunda dikkatlerini yoğunlaştırmak, modeli izlemek, sabırlı olmak, sorumluluk almak, işbirliği yapmak, üç boyutlu düşünme yeteneği kazandırmak amaçlarımız içerisindedir. Seymen Koleji olarak bu amaçlarımızı gerçekleştirip okul etkinliklerine sergiler ile katılacağız. 

AHŞAP BOYAMA KULÜBÜ

Danışman Öğretmen: Başak TURGUT

Stencil,transfer, çatlatma, dekupaj vb.pek çok tekniği bünyesinde barındıran bu kulüpte resim sanatı ile bağdaşan bir çok özellik bulunmaktadır .Öğrencilerimiz resimselliğin tadına varırken daha kontrollü bir tekniğinde bilincine varacaklardır.